İnsanları Kazanabilmek

1- Hiçbir münakaşanın galibi yoktur: Bir münakaşayı kazanmanın en iyi yolu, o münakaşaya hiç girmemektir. Cahil bir adamı münakaşa yoluyla mağlup etmeye imkan yoktur.

2- Kimseye yanlış düşündüğünü, yanlış bir şekilde söylemeyiniz: Bir şey ispatlayacaksanız, bunu iddianızı ve niyetinizi belli etmeden yapın. Öğreniyormuş gibi davranarak öğretiniz. Hatırlamaya çalışıyormuş gibi hatırlatın.

3- Yanlışınızı kabul ediniz: Hatayı kabullenmek hatta üstlenmek aynı zamanda bir asalet işidir. Üstün bir karakterin belirtisidir. Yanıldığınız takdirde bunu çabuk ve kesin bir şekilde kabul edin.

4- İşe dostça başlayınız: Nezaket ve dostluk, sertlikten kuvvetlidir.

5- Hayır’ın geri dönüşü zordur: Söze doğrudan doğruya anlaşmazlık bulunan konulardan başlamayınız. Başlangıç noktanız ortak düşünceleriniz olsun.

6- Şikayete karşı sigorta: Kendi fikrinizi ifade etmek için konuşmanın bitmesini bekleyin. Muhatabınızı düşündüğü bir şeyi anlatması için teşvik edin. Konuşmasına müsaade etmediğiniz biri, sizin düşüncelerinizden etkilenmez. Aklı, söyleyemediklerinde kalır.

7- Düşüncelerinizi başkalarına söyletebilmenizin önemi: Karşınızdaki insana fikrin kendisine ait olduğunu düşündürünüz. Başkalarının, fikirlerinizi kendilerine mal etmelerinden kaçınmayınız.

8- Büyük neticelerin küçük formülü: ‘Onun yerinde olsaydım, onun şartları altında bulunsaydım, nasıl hareket ederdim acaba?’ diye düşünün. Olayları tam bir samimiyetle başkalarının bakış açılarından da görmeye çalışın.

9- Sempatinin gücü: İnsanlar sempati görebilmek için maddi-manevi yaralarını-berelerini anlatıp dururlar. Diğer insanların düşüncelerine, arzularına, tavırlarına sempati gösteriniz.

10- Asil duyguların harekete geçirilmesi: Gerçek şu ki, karşılaştığınız herkes, aynada gördüğünüz adam dahil, kendisine büyük bir saygı duyar. Başkalarının da bu saygıyı kendisine göstermesini ister. Bir müşteri hakkında kesin bilgileriniz yoksa, ona dürüst, samimi, namuslu, borcuna sadık bir adam olduğuna inandığınızı söyleyin. Siz böyle söylerseniz, o da kendisini böyle olmak zorunda hisseder.

11- Fikirlerin gösterisi: Rakamlar, konuşmaktan çok daha büyük bir fayda sağlar. Grafiğin gücü ise rakamı aşar. Rakamların şekillerle ifadesi daha etkili olur.

12- Son çare: İnsanların daha mükemmeli yakalama arzusunun ateşleyin. Onlara vasıflarını ortaya çıkarabilecek cesareti verin.Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim dergisi haberleri - kişisel gelişim dergileri listesi - kişisel gelişim siteleri - beyin dergisi - genç gelişim dergisi - kişisel gelişim testleri - kişisel gelişim dergileri -

Yorumlar