Hedef Belirleme Teknikleri

Üç bölümlük “Hedef Belirleme Yöntemleri” yazı serisini okuduktan sonra, artık eylem planı yapmaya geçebiliriz. Eylem planınızı oluştururken, daha iyi sonuçlar alabilmeniz için bu işe sessiz bir ortamda bir tam gününüzü ayırmanızı tavsiye ediyorum.

Kendinize en uygun şekilde oluşturacağınız 10 maddeden oluşan hedef kontrol listeniz‘de neler olması gerektiğini hatırlayalım:

1. Hedefleriniz size ait olmalıdır

2. Anlamlı olmalıdır

3. Kesin ve ölçülebilir olmalıdır

4. Hedefleriniz, yaşamdaki değerlerinizle uyumlu olmalıdır

5. Esnek olmalıdır

6. Heyecan verici ve zorlayıcı olmalıdır

7. Hedefleriniz, hayatınızdaki dengeyi sağlamalıdır

8. Gerçekçi olmalıdır

9. Başkalarına da katkıda bulunmalıdır

10. Hedefleriniz, desteklenmelidir (opsiyonel).

Temel değerlerinizi sıralayın

Öncelikle, yaşamda sahip olduğunuz temel değerleri belirlemek çok önemlidir. Çünkü ancak bu değerler üzerine kurulmuş
hedefler gerçekleştirilebilir. Yoksa sadece kendinizle çelişip farklı isteklerinizle mücadele edip durursunuz. Bu yüzden, işe, temel değerlerimizi sıralayarak başlayacağız: Örnek olarak; dürüstlük, keyif almak, bireysel bütünlük, yapılan işlerde “kazan kazan” felsefesinin hakim olması, vs.

Hayatta başarmak istediğiniz 100 şeyi yazın

Hayatta başarmak istediğiniz her şeyi listeleyin. Bunu yaparken de aşağıdaki sorulara vereceğiniz yanıtlar sizin için bir
çerçeve oluşturacaktır:

•    Ne yapmak istiyorum?

•    Amacım ne?

•    Ne yöne doğru gitmek istiyorum?

•    Nasıl biri olmak istiyorum?

•    Dünyaya nasıl bir katkıda bulunmak istiyorum?

•    Ne kadar para sahibi olmak istiyorum?

•    Sağlığımın ileride nasıl olmasını istiyorum?

•    Nasıl bir aileye ve aile ilişkilerine sahip olmak istiyorum?

İşte tüm bu sorulara verdiğiniz cevaplar, hedeflerinizi sıralarken size yardımcı olacaktır. Dilerseniz soruları daha çok
artırabilirsiniz.

Daha sonra bu listedeki maddelerin hepsi için bir öncelik belirlemeniz gerekecek.

Bireysel Ana Planınız

Sizin için dengeli bir yaşam tarzı oluşturmanızı sağlayan tüm alanları (maddi, kişisel, mesleki, sağlık, ilişkiler, vs.) listelediğiniz ve bu alanlarda hedefler belirlediğiniz bir planınız olmalıdır. Ben kendi çalışmalarımda, 1 yıllık, 3 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık hedefler belirlemiştim. Siz bunu daha da artırabilirsiniz.

Resimli hedef defteri oluşturun (vizyon panosu da diyebiliriz)

Bu çalışmayı yaparken, eğleneceğinizden eminim. Çeşitli dergilerden kestiğiniz ya da internet sayfalarından bulduğunuz, size hedeflerinizi çağrıştıran fotoğrafları, hedeflerinizin karşısına yapıştırabilirsiniz. Hedeflerinizi görsel olarak görmek de onlara ulaşmak için çok etkili bir yöntemdir.

Bir akıl defteriniz olsun

Burada günlük tutmaktan bahsetmiyorum. Küçük bir defteri, gün boyunca işinizle ya da hedeflerinizle ilgili aklınıza gelen fikirleri yazmak için kullanabilirsiniz. Benim her bir hedefim için ayrı küçük defterlerim var. Hedeflerimle ilgili aklıma gelen heyecan verici, yaratıcı fikirlerimi mutlaka bu defterlere yazıyorum. Kafamızda gün içinde o kadar çok düşünce dolaşıyor ki, en parlak fikirleri bile unutmamız mümkün. Ama bu sistemle, hiç bir fikrin kaybolmasına izin vermiyorsunuz. Bugün hemen kendinize, hoşunuza giden küçük ve basit bir akıl defteri alın.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hedef belirleme örnekleri - hedef belirleme sunu - hedef belirleme formu - hedef belirleme nedir - hedef belirleme motivasyon - satış hedefi belirleme - hedef belirlemenin önemi - hedef belirleme ile ilgili kaliteli sözler -

Yorumlar